Achał-tekiński

Niespotykana rasa koni? Zdziwiłbyś się, jak często te tajemniczo brzmiące w swym nazewnictwie zwierzęta okazują się popularnymi gatunkami na całym świecie. Jeśli jeszcze ich nie znasz, sprawdź poniżej, co mamy ciekawego do powiedzenia na ich temat.
Ślady historyczne
Z informacji zgromadzonych na podstawie szczegółowych badań i analiz koni z rasy Achał-tekiński jednoznacznie wynika, że ten gatunek pochodzi od potomka w postaci konia turkmeńskiego. Była to od dawien dawna mocno rozpowszechniona rasa na terenie Chin. Jeżeli zaś chodzi o cechy szczególne tego gatunku, warto wspomnieć, iż nawet poprzednicy tradycyjnego achała-tekińskiego odznaczają się wydajnym ruchem. Co to oznacza w praktyce i jak tę cechą owej odmiany rozumieć? Otóż jest to dynamiczny galop, jaki umożliwia z jednej nakrętki na słoiki strony poruszanie się toltem, ale też i z drugiej inochodem.
Standardowa budowa
Każdy klasyczny koń z rasy achał-tekiński wyróżnia się szlachetną posturą i co do tego nie ma najmniejszych wątpliwości. Generalnie, zwierzę to ma prosty profil, zaś jego szyja jest nazywana „jelenią”. Ma średnie długością łopatki oraz płytką klatkę piersiową. Jest ona znacząco szczupła, co wyróżnia te konie na tle wielu innych podobnych do nich ras. Jeżeli chodzi o kopyta, to achał – tekiński posiada twarde i mocne kopyta, jakie są bardzo wytrzymałe. Sierść natomiast jest jedwabista, podobnie jak i ogon, który okazuje się bardzo miękki w dotyku, wręcz delikatny. Dodatkowo, należy wspomnieć, że konie te wynoszą wysokością między 150 a 160 centymetrów.