Wygląd, występowanie, umaszczenie

Jednym z tradycyjnych okazów zwierzęcych w grupie gatunków konnych typowych dla naszego kraju jest koń wielkopolski. O tym, czym się on wyróżnia na tle wielorakich innych odmian dowiesz się z dalszych akapitów. Zapraszamy do lektury.

Na dziś dzień

Hodowle koni wielkopolskich są dzisiaj masowo prowadzone, a wiąże się to z faktem, iż chętnie ten gatunek widoczny jest w stadninach całego kraju, prace inżynierskie bowiem to koń typowy do profesjonalnego ujeżdżania. Jego siedliska znajdują się obecnie w Rzecznej, Posadowie, Racocie, Liskach, Mieczownicy, Plękitach oraz Pępowie. Co więcej, istnieje też szereg prywatnych hodowli.

Budowa konia wielkopolskiego

To jak wygląda tradycyjny okaz konia wielkopolskiego, to przede wszystkim – duża głowa, którą specjaliści – badacze gatunku uznają za szlachetną i suchą. Gatunek ten ma również długie pęciny wiadomości Pelplin i podobne ścięgna oraz stawy. Wyróżnia się bardzo wytrzymałymi kończynami, jakie śmiało określić się da mianem solidnym, trwałych, odpornych. Konie te cechuje też ogólna mocna sylwetka, bardzo mocno umięśniona i zwięzła kłoda, jaka nie jest nadmiernie szeroka.

Dla ciekawskich

Na temat koni wielkopolskich mamy też kilka ciekawostek. Ich wysokość wynosi średnio 165 centymetrów, ale bardzo często przekraczają one swym wzrostem tenże wymiar. Maść jest podstawowa – kara, gniada, ale można też i napotkać gatunki kasztanowate. Co interesujące, ogiery tej rasy, aby były uwzględnione w hodowli, muszą „spełnić określone warunki”. Co przez to rozumiemy? To przejście trwającego ponad sto dni testu. W oparciu o niego specjaliści analizują czy koń wielkopolski, jaki do nich ma trafić nadaje się do profesjonalnego ujeżdżania bądź skakania.