Koń huculski

Potrzebujesz kompleksowych informacji na temat najpowszechniejszych polski ras konnych, które są doskonale znane już od dawien dawna? Zapraszamy Cię do bliższego zaznajomienia się z koniem huculskim – dziko żyjącym zwierzakiem z polskich gór.

Musisz pamiętać

Jeżeli napotkasz na swojej drodze konia huculskiego, to prawdopodobnie spłoszy się on zanim podejmiesz decyzję o podejściu do niego i pogłaskaniu go. To producent tulejek na zamówienie prymitywne zwierzę, jakie nie jest udomowione, ponieważ raczej nie prowadzi się kontrolowanej hodowli tego gatunku. Przeważnie omawiane tu okazy występują w terenach typowo górskich. To juczne zwierzęta, a także wyróżniające się bardzo dynamicznym, lecz jednocześnie naprawdę szybkim chodem. Warto wspomnieć też o tym, iż jest to idealny gatunek na dalekie jazdy – wyczynowe trenowanie raczej Trener personalny odpada, bardziej to odmiana rekreacyjna. Kolejna cecha, na jaką warto zwrócić szczególną uwagę to duża wytrzymałość oraz siła tego zwierzęcia, jaka sprawia, iż jest on na tle szeregu innych odmian uznawany za jeden z trwalszych okazów.

Współczesne stadniny

W naszym kraju koń huculski jest symbolem historycznym. Poza tym, że dziko żyje w różnych częściach polskich gór, dodatkowo można owe okazy ujrzeć w paru stadninach. Są one stałymi bywalcami naszej narodowej stadniny w Gładyszowie oraz Odrzechowej. Na tym jednak rozpowszechnienia tego okazu nie koniec, gdyż częstokroć konie huculskie występują na Słowacji – Stadnina w Topolczankach, a także rumuńska stadnina na Bukowinie. Jeszcze innym miejscem bytowania koni huculskich jest Ukraina, gdzie także jest ich sporo.