Polskie rasy koni

Koń w historii rozwoju naszego kraju to niemal symbol. Zarówno użytkowanie tego gatunku jako środka transportu, ale też i profesjonalna hodowla znane są naszym rodakom od stuleci. Dzisiaj coraz częściej, w ramach wolnego czasu, ludzie decydują się na wybór – szczególnie dla młodzieży i dzieci – zajęć z jazdy konnej.

Po wojnach Napoleona

Kiedy zakończyły się wal-tom.pl formalnie wojny napoleońskie, co miało miejsce w 1816 roku, Aleksander I zdecydował się na stworzenie wielkiej stadniny o charakterze państwowym. Była to pierwsza stadnina w kraju. Powstała ona na terenie Janowa Podlaskiego. Tam też błyskawicznie rozpoczęto prowadzenie profesjonalnej hodowli konia arabskiego.

Jak pokazują kroniki historyczne

Patrząc na dzieje historyczne, warto wspomnieć, iż w 1939 roku http://www.serwis-pc.org.pl/rumia.php to właśnie Polska wyróżniała się na tle szeregu innych krajów jeśli chodzi o liczbę posiadanych koni. Co więcej, odznaczała się ona pod tym względem na tle ogólnoświatowym, zajmując piąte miejsce w skali globalnej. W końcówce lat osiemdziesiątych natomiast hodowla wierzchowców była skupiona przede wszystkim na stadninach mających charakter typowo państwowy. Jeszcze więcej imponujących okazów pojawiło się w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia. Przepiękne gatunki można było masowo podziwiać na hipodromach. Większość z nich to były odmiany ze stadnin prywatnych. Ponadto popularna jak nigdy wcześniej stała się dyscyplina skoków konnych i zawodowej jazdy konno. Tak duże zainteresowanie końmi jest zatem jak widać mocno wpisane w polską historię.
[/vc_column_text][/vc_column][vc_column width="1/6"][/vc_column][/vc_row]