Andaluzy – eleganckie konie rekreacyjne

Chcesz wiedzieć, co to za rasa koni zwana Andaluzami? Zachęcamy Cię do poczytania określonych fragmentów dostępnych poniżej.
Z czego się wywodzi cały gatunek?
W porównaniu z wielorakimi innymi rasami typowymi koni, warto wyróżnić Andaluzy za dość młodą historię. Prawdopodobnie hodowane są one dopiero od polowy dwudziestego wieku, czyli dość późno. Prawdopodobnie ich poprzednikami były kuce Sorraia. Te natomiast żyją na obszarze Portugalii oraz są typowymi rasami egzotycznymi – to konie orientalne. Rozpowszechnienie omawianej odmiany wiąże się za z drugą połówkę wyżej wspomnianego wieku dwudziestego, kiedy to Andaluzy zaczęły gościć na dworach książęcych w całej Europie. Biorąc pod uwagę powstałą rasę, warto wspomnieć, iż z niej wykształciła się klasyczna Hiszpańska Szkoła Jazdy. Dzięki temu mogło rozwinąć się profesjonalne ujeżdżanie. I tak też rasę tę zaczęto sukcesywnie odróżniać od koni obrazy olejne rycerskich. Pojawiły się zatem dwie kategorie zwierząt tu omawianych. Konie andaluzyjskie bardzo często są nazywane jako Pura Raza Espanola – tego typu określenie wprowadzone zostało wraz z początkiem 1912 roku i nie wyszło z „mody” po dziś dzień. Warto jeszcze dodać, iż Andaluzy zasłynęły z bycia poprzednikami również paru innych ras – fryzyjska, kladrubska oraz lipicańska.
Jak to się ma obecnie?
Na chwilę obecną w południowych częściach Hiszpanii nadal prowadzone są masowo profesjonalne hodowle tej grupy zwierząt. Wiąże się to ze stadninami w Sewilli, Kordobie, czy też Jerez de la Frontera i Kadyksie. To właśnie z tych zakątków konie przenoszone są do innych stadnin na całym świecie, nie tylko na kontynencie europejskim. Zdrowe okazy andaluzyjskie powinny liczyć między 155 a 162 centymetrów.