Do najbardziej popularnych polskich gatunków konia zaliczany jest koń małopolski. Jest to odmiana niesamowicie estetyczna, która odznacza się wytrzymałością, świetną kondycją, ale równocześnie ogromną elegancją. Więcej na ten temat dowiesz się z fragmentów poniżej. Zachęcamy do poczytania.
Historia gatunku
Konie małopolskie to niesamowicie ładne okazy, jakich historia wiąże się niewątpliwie ze stuleciem osiemnastym. To właśnie wtedy, na terenach naszego kraju, https://maglownice.pl/ rozpoczęła się profesjonalna hodowla tej odmiany. W dużym stopniu wpływ na to miały konie orientalne, w tym przede wszystkim konie arabskie. Warto również wspomnieć, iż w dziewiętnastym wieku hodowla polska została poszerzona o gatunki ze szczepów austro-węgierskich. Były to między innymi takie konie jak Girdan, Gazlan, Dahoman, Furioso czy Shagya. Nie brakowało także koni angloarabskich oraz arabskich frezowanie CNC gatunków pełnej krwi. Charakteryzowaną odmianę bezproblemowo wykorzystywano zarówno do celów typowo rekreacyjnych, jak także w celach organizacji profesjonalnych zawodów sportowych, na przykład do ujeżdżania, skakania, rajdów z zaprzęgami konnymi. Wszystko to możliwe było natomiast za sprawą ogromnej wszechstronności koni tu charakteryzowanych.
Specyfika ciała
Budowa koni małopolskich odznacza się ich dość suchym ukonstytuowaniem. Co więcej, okazy te mają nieznaczną wielkością główkę, jaka jest zbliżona w swym wyglądzie na pierwszy rzut oka do koni arabskich. Cechą specyficzną niewątpliwie okazuje się elegancko uformowana szyja, która jest bardzo długa, a także lekki kark i strome łopatki. Nie jest zaś wyjątkowo widoczny ich kłąb, a kłoda okazuje się raczej wąska niż szeroka. Wydziela się granice wysokościowe wynoszące między 158 a 165 centymetrów.